
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 525 kHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 24 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Quiescent Current | 3.4 mA |
| Max Supply Current | 7 mA |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 525 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 88 % |
| Number of Segments | 5 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Dimming | PWM |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 570
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73978
Ext.Price$1.73978
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73978 | $1.73978 |
| 10 | $1.30206 | $13.02060 |
| 25 | $1.18920 | $29.73000 |
| 50 | $1.12461 | $56.23050 |
| 100 | $1.06353 | $106.35300 |
| 300 | $1.01587 | $304.76100 |
| 500 | $0.97034 | $485.17000 |
| 1000 | $0.82586 | $825.86000 |
